fbpx

Nessebar to jedna z piękniejszych miejscowości Morza Czarnego. Tysiące lat historii tego miejsca sprawiają, że jest tu co zwiedzać. Klimatyczne Stare Miasto obfituje w cenne zabytki. Nic dziwnego, że znalazło się na liście Unesco. Atrakcje Nessebaru to także bajkowe plaże, promenada, przytulne knajpki i czar morskich opowieści. Będąc na wakacjach w Bułgarii nie możesz ominąć tego miasta w swoim planie! 

Nessebar – Perła Morza Czarnego

Wakacje w Bułgarii bez wizyty w Nessebarze? Nie do pomyślenia! Wycieczka do tego urokliwego, nadmorskiego miasteczka to punkt obowiązkowy każdego pobytu na bułgarskim wybrzeżu. Nessebar zlokalizowany jest około 120 km na południe od Złotych Piasków, nieopodal trasy europejskiej E87. W jego bliskim sąsiedztwie znajduje się popularny kurort – Słoneczny Brzeg.

Nessebar – Historia. Dlaczego jest tak ważnym miastem w Bułgarii?

Swój niepowtarzalny klimat miejscowość zawdzięcza wielowiekowej historii i ścieraniu się różnych wpływów. Na obszarze dzisiejszego Nessebaru już 3000 lat temu Trakowie założyli osadę. Później osiedlili się tu Grecy. Przez wieki miasto było zdobywane i tracone przez różne imperia, począwszy od Rzymu, poprzez Bizancjum, państwo Bułgarskie, aż po Osmanów. Ostatecznie Nessebar na powrót stał się częścią a zarazem dumą Bułgarii. O jego burzliwej przeszłości świadczą zachowane zabytki, które razem tworzą imponujący i jedyny w swoim rodzaju kulturowy misz-masz.

Co warto zobaczyć w Nessebarze?

Miejscowość podzielona jest na dwie części. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się Stary Nessebar, malowniczo położony na półwyspie połączonym ze stałym lądem groblą. Będąc na grobli koniecznie przyjrzyj się wiatrakowi z XVIII wieku, jednemu z symboli miasta.

Stare Miasto w Nessebarze to jedno wielkie muzeum pod chmurką. Antyczne mury miejskie, imponująca brama, ruiny fortyfikacji, pozostałości łaźni… . Właściwie każdy budynek, wręcz każda cegła opowiada o skomplikowanych losach tych terenów i stanowi najwyższej klasy zabytek.

Na szczególną uwagę zasługują świątynie prawosławne, a jest ich tu pod dostatkiem. W końcu Nessebar nazywany jest “miastem 40 cerkwi”. Chociaż do czasów współczesnych większość nie przetrwała, to te które pozostały są wyjątkowe. Cerkiew Chrystusa Pantokratora – jedna z piękniejszych w całej Bułgarii, mistyczny urok ruin cerkwi Św. Apostołów, niewielka Cerkiew św. Jana Chrzciciela… . Można długo wymieniać. A może chcesz spojrzeć na wszystko z góry? Wieża dziewiętnastowiecznej cerkwi Bogurodzicy to doskonały punkt widokowy

Czar Nessebaru to również jego wąskie, brukowane uliczki. Spacerując zwróć uwagę na charakterystyczne domy – z murowanym parterem i drewnianymi piętrami oraz czerwoną dachówką. Odwiedź także Muzeum Archeologiczne z imponującą kolekcją ikon.

Zmęczony zwiedzaniem? Co powiesz na relaks na plaży? W Nessebarze jest ich kilka, zarówno w jego starej, jak i nowej części. Kamieniste, piaszczyste, duże i niewielkie – do wyboru do koloru. Po dniu pełnym wrażeń udaj się na promenadę i ciesz się widokiem “perły Morza Czarnego”.

⭐ Nessebar możesz zwiedzać podczas wakacji w Bułgarii do Złotych Piasków z biurem ST.

Co przywieźć z Nessebaru?

Liczne stragany i sklepiki oferują wszystko, czego dusza zapragnie. Jeśli szukasz wyszukanej pamiątki, postaw na lokalne wyroby. Z “miasta 40 cerkwi” warto przywieźć zachwycające ikony. Miłośnicy rękodzieła powinny zaopatrzyć się w haftowane serwety, chusty czy bluzki. Nie zabraknie tu też rozmaitych różanych wyrobów. Bułgaria słynie z hodowli róż.

Co i gdzie warto zjeść?

Zgłodniałeś? Kawiarenki i restauracje znajdziesz w każdym zakamarku Nessebaru. Jednym z najlepiej ocenianych lokali jest Dionis z widokiem na przystań. Kolejne polecane przez turystów miejsce to Kristal z uroczym tarasem pod roślinną pergolą. Jeśli planujesz zjeść w restauracji, skorzystaj z szansy i zamów lokalne specjały. Potrawy z rybą w roli głównej, owoce morza, tradycyjne sery czy mięsa oraz bułgarskie słodkości. Nie pożałujesz. Koszt dania głównego to około 20 – 25 lewów. Za sałatkę zapłacisz w granicach 10 lewów.

Jaka pogoda w Nessebarze?

Nessebar, tak jak całe bułgarskie wybrzeże, charakteryzuje się długim sezonem letnim i ładną pogodą. W czerwcu średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi około 24℃. W lipcu i sierpniu robi się naprawdę gorąco. Zarówno temperatura powietrza, jak i wody to 27-28℃. We wrześniu odpoczniesz od upałów, ale dalej będzie przyjemnie ciepło. Wrześniowe temperatury powietrza to średnio 24℃, a wody 25℃. Doskonała pogoda na plażowanie połączone ze zwiedzaniem.

Co jeszcze zobaczyć w Bułgarii? Z innego naszego wpisu dowiesz się więcej na temat wycieczki do Bałcziku i Kaliakry.