fbpx

Wypoczywasz na chorwackim wybrzeżu? W takim razie skorzystaj z szansy i odkryj największe atrakcje sąsiedniej Bośni i Hercegowiny. Klimatyczne miasto Mostar oraz naturalne Wodospady Kravica na długo zapadną Ci w pamięć. Przespaceruj się staromiejskimi uliczkami, stań na moście łączącym dwa światy i popływaj w otoczeniu baśniowych wodospadów. Daj się oczarować typowo bałkańskiej mieszaninie kultur, wyznań i języków.

Mostar – Burzliwa historia miasta

Mostar to jedno z ważniejszych miast Bośni i Hercegowiny. Kwintesencja Bałkanów – bałkańskiej kultury, tradycji i trudnej historii. Na terenie dzisiejszego Mostaru ludzie osiedlali się już w prehistorii. Jednak tak dobrze zauważalny charakter tego miejsca zaczął kształtować się w średniowieczu. Największy wpływ na miasto miało Imperium Osmańskie. Do dziś widoczne są ślady tureckich rządów. Później obszar stał się częścią Austro-Węgier, by po I Wojnie Światowej wejść w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (Jugosławii). 

Początek lat 90. zaowocował utworzeniem niepodległego państwa Bośni i Hercegowiny, w którego granicach znalazł się Mostar – zamieszkały głównie przez Bośniaków, Chorwatów i Serbów. Jednak niepodległościowa euforia nie trwała długo. W 1992 roku wybuchła krwawa wojna domowa, która pochłonęła dziesiątki, a może i setki tysięcy istnień. Działania wojenne odcisnęły ogromne piętno nie tylko na mieszkańcach Mostaru, ale także na jego zabytkach. Wiele budowli zostało zniszczonych. Po zakończeniu wojny w mieście wytyczono dwie strefy – chorwacką oraz bośniacką. Dziś do Mostaru ponownie powraca życie i radość, a miasto odradza się z popiołów.

Gdzie leży Mostar i jak tam dotrzeć?

Mostar położony jest w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny, nieopodal granicy z Chorwacją. Odległość między Mostarem a chorwacką stolicą wypoczynku – Makarską, to jedynie około 100 kilometrów. Warto na chwilę opuścić wybrzeże Adriatyku, by móc doświadczyć niepowtarzalnego klimatu tego miejsca. Zważywszy, że wjeżdżając do Bośni i Hercegowiny nie potrzebujesz paszportu, wystarczy dowód osobisty.

⭐Do Mostaru możesz pojechać wybierając wycieczkę fakultatywną będąc na wakacjach w Chorwacji z ST.

Co zobaczyć w Mostarze?

Główną atrakcją Mostaru i zarazem jego wizytówką jest kamienny Stary Most, łączący nie tylko dwa brzegi rzeki Neretwy, ale i dwie części miasta – muzułmańską oraz chrześcijańską. Jego budowę zlecił w XVI wieku słynny sułtan Sulejman Wspaniały, dobrze znany z serialowych kadrów “Wspaniałego stulecia”. Most od początku symbolizował połączenie Wschodu i Zachodu oraz pokojowej koegzystencji prawosławia, katolicyzmu i islamu. Właśnie dlatego w czasie wojny domowej został zniszczony przez siły chorwackie. Po zakończeniu działań wojennych most odbudowano wykorzystując oryginalne kamienie, które przetrwały na dnie rzeki. Stary Most w Mostarze i jego okolice wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po obu stronach mostu znajdują się wieże strażnicze, obecnie zaadaptowane na muzea – Muzeum Starego Mostu i War Photo Exhibition.

Stary Most w Mostarze to nie tylko zabytek-symbol, ale także miejsce, gdzie od wieków młodzi mężczyźni skacząc do wody udowadniają swoje męstwo. A jest to nie lada wyzwanie, ponieważ konstrukcja zawieszona jest ponad 20 metrów nad rzeką. Oficjalne zawody odbywają się w ostatni lipcowy weekend i przyciągają tłumy widzów.

Odwiedzając Mostar wybierz się koniecznie na spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami Starego Miasta. Piękne kamienice zagospodarowano na sklepiki z pamiątkami, restauracje i warsztaty rzemieślnicze. W architekturze wciąż wyraźnie widoczne są wpływy Imperium Osmańskiego. Na uwagę zasługują między innymi łaźnia turecka z XVI wieku, siedemnastowieczny biały Meczet Koski Mehmed-Paszy z imponującym minaretem, typowo bałkański Dom Bišćevića, Targ Tepa, malowniczy Krzywy Most czy Muzeum Hercegowiny. Imponująca panorama miasta rozciąga się z Wieży Pokoju przy kościele św. Piotra i Pawła.

⭐Z Mostaru do innej Perły Bałkanów – Dubrownika jest tylko nieco ponad 2h jazdy samochodem. Przeczytaj nasz inny wpis i dowiedz się też co zobaczyć w Dubrowniku?

Co warto przywieźć z Mostaru?

Będąc w Mostarze nie zapomnij o oryginalnych pamiątkach. Bośnia i Hercegowina słynie z wyrobów z metalu. Pięknie zdobione dzbanki, tace, cukierniczki, talerzyki… – aż trudno się zdecydować. Kolejnym fajny pomysł na prezent z podróży to witrażowe lampy, przywodzące na myśl “Baśnie tysiąca i jednej nocy”. A może wyroby tkackie? Starannie tkane dywany zachwycają, ale ze względu na bagaż wybierz orientalne poduszki albo bieżniczki. Wolisz coś z procentami? Co powiesz na piwo Sarajevsko lub wina – Blatina i Žilavka?

Wodospady Kravica spływające kaskadami z zalesionego terenu do turkusowego jeziora
Piękne wodospady Kravica to jedna z największych atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny

Wodospady Kravica – piękna naturalna Bośnia

Wodospady Kravica to jeden z cudów przyrody Bośni i Hercegowiny, wprost idealny do wypoczynku na łonie natury. Zlokalizowane są na południowy-zachód od Mostaru, nieopodal chorwackiej granicy. 

Kravica to grupa wodospadów położonych wzdłuż rzeki Trebižat. Woda spada tu około dwudziestoma kaskadami z wysokości 25 metrów do jeziora, powstałego u podnóża formacji. Średnica jeziora to około 120 metrów. Intensywna turkusowo-szmaragdowa barwa wodospadów plus zieleń otaczających lasów daje iście bajkowy krajobraz. Nic dziwnego, że to miejsce przyciąga mieszkańców i turystów spragnionych relaksu i ochłody. Teren został w pełni udostępniony do celów rekreacyjnych. Można tu opalać się, organizować pikniki, a nawet biwakować. Ze względów bezpieczeństwa kąpiele dozwolone są jedynie latem, gdy nurt nie jest zbyt wartki.

Jakiej pogody spodziewać się w Mostarze i na Wodospadach?

Pogoda w Mostarze i w okolicach Wodospadów Kravica charakteryzuje się upalnym latem. Przyjemnie ciepło jest już w maju, gdzie temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 23℃. W czerwcu termometry wskazują 27℃. Lipiec i sierpień są naprawdę gorące (około 31℃). Wrzesień daje odrobinę wytchnienia od letniego żaru, ale wciąż daleko do jesiennych chłodów. Temperatura we wrześniu to aż 25℃.

⭐Mostar zwiedzisz również podczas autokarowej wycieczki po Bałkanach z biurem ST -> sprawdź BałkanTrip