fbpx

Turkusowa woda, zieleń lasu i szum wodospadów. Czy tak wygląda raj? Ten chorwacki z pewnością! Jeziora Plitwickie przyciągają miłośników natury i zjawiskowych krajobrazów. Chorwacja może poszczycić się nie tylko pięknym wybrzeżem i śródziemnomorskimi wyspami. Warto czasem opuścić słoneczne plaże i udać się w głąb kraju. Wycieczka do Parku Narodowego Jezior Plitwickich – wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest tego doskonałym przykładem.

Jeziora Plitwickie – zwiedzanie

Jeziora Plitwickie to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Chorwacji, a zarazem cenny obszar dzikiej przyrody. Ustanowiono tu park narodowy, obejmujący kilkanaście jezior połączonych ze sobą wodospadami. Jeziora otaczają bujne lasy zamieszkałe przez wiele gatunków zwierząt. Powierzchnia parku wynosi niemal 300 km2.

Jeziora Plitwickie zlokalizowane są w środkowej części Chorwacji – w krainie geograficzno-historycznej Lika, nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną. Odległość parku od uwielbianej przez turystów Wyspy Pag to jedynie około 150 km. Jeśli wypoczywasz na Riwierze Makarskiej przygotuj się na nieco dłuższą trasę, ale nie przekraczającą 300 km.

Chlubą parku jest jego 16 jezior krasowych oddzielonych od siebie trawertynowymi progami. Największe z jezior to Kozjak (80 ha), natomiast łączna długość wszystkich to około 8 km. Kompleks podzielony jest na dwie strefy – Jeziora Górne oraz Dolne, połączone ze sobą kaskadowo. Woda płynąc przez jeziora musi pokonać aż 156-metrową różnicę wysokości. Dlatego są tu tak liczne wodospady. Dokładnie jest ich aż 92! Największy z nich a zarazem najwyższy w Chorwacji to 78-metrowy Veliki Slap (Wielki Wodospad). Malowniczą częścią parku jest głęboki i wąski kanion rzeki Korana. Plitwice również słyną z jaskiń i grot.

⭐Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich możesz udać się z Wyspy Pag podczas wakacji w Chorwacji z ST.

Jakie rośliny i zwierzęta żyją w Parku Narodowym?

Większość parku to gęste lasy i tętniące życiem łąki. Spotkać tu można roślinność śródziemnomorską, jak i typową dla północy. Lasy porastają m.in. wiekowe buki czy jodły. Niektóre gatunki roślin to endemity, występują tylko tutaj.

Park jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Czyste wody jezior i rzek umożliwiają obserwację ryb, takich jak pstrąg czy kleń. Wśród płazów najczęściej widywana jest salamandra plamista. Żyją tu traszki, rzekotki drzewne i kumaki górskie. Interesuje Cię birdwatching? W takim razie to idealne miejsce dla Ciebie. Plitwicki świat ptaków reprezentują m.in. pluszcze, puchacze, sóweczki. Jeśli masz szczęście, zobaczysz orła przedniego i sokoła wędrownego.

Park Narodowy Jezior Plitwickich to dom licznych ssaków, w tym tych naprawdę dużych. Żyją tu wilki, niedźwiedzie oraz rysie. Leśne gęstwiny przemierzają sarny i jelenie, a nad wodą dokazują wydry. Plitwice to również doskonałe środowisko dla nietoperzy.

Kiedy jechać do Plitwic? Pogoda i sezony

Park Narodowy w Plitwicach to atrakcja całoroczna, ale największą liczbę odwiedzających odnotowuje się w lecie. Jednak warto wybrać się tu o każdej porze roku. Poza sezonem wakacyjnym jest mniej tłoczno a słońce nie praży tak mocno. Wiosna zachwyci Cię kwiecistymi łąkami, śpiewem ptaków i budząca się do życia przyrodą. Jesień to eksplozja kolorów. Przebarwiające się korony drzew gwarantują bajkowe widoki. A zimą, gdy wszystko przykrywa biała pierzyna, park przypomina krainę Królowej Śniegu.

Najzimniejszy miesiąc w Plitwicach to styczeń, ze średnią temperaturą dzienną 3℃. Natomiast mróz sprawia, że zarówno jeziora jak i wodospady często zamarzają. Śnieg i mróz w Parku Narodowym tworzą niesamowity klimat. Warto przyjechać do Jezior Plitwickich również zimą!

W maju temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 19℃, a w czerwcu 23℃. Najcieplejszy jest lipiec (26℃) i sierpień (27℃). We wrześniu pogoda nadal dopisuje (20℃).

⭐Będąc na wakacjach w Chorwacji nie zapomnij również o innych atrakcjach. W chorwackiej Dalmacji polecamy Rejs po Wyspie Hvar i Brać.

Woda spływająca z zalesionego terenu wprost do turkusowego Jeziora Plitwickiego
Park Narodowy Jezior Plitvickich to również piękne wodospady

Trasy zwiedzania Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich posiada dwa wejścia, I – Rastovača i II – Hladovina. Zwiedzanie odbywa się głównie pieszo. Znajduje tu się szereg drewnianych kładek, mostków oraz drogi gruntowe, kamieniste a niekiedy asfaltowe. Jedną z głównych atrakcji jest możliwość przepłynięcia łodzią elektryczną po największym tutejszym jeziorze Kozjak. Jednak pamiętaj, kolejki na łódkę bywają naprawdę długie.

Zanim zaczniesz eksplorowanie parku, zdecyduj się na jedną z kilku tras. Przygotuj się na kilkugodzinny spacer. Jeśli się zmęczysz, masz możliwość pokonania niektórych odcinków turystycznymi busami. Nie zapomnij mapy!

  • Trasa A | Trasa okrężna o długości 3,5 km (wejście nr 1), czas 2 – 3 godziny. Zobaczysz tu: Wielki Wodospad, Kanion Dolnych Jezior. Z punktu widokowego może podziwiać zjawiskowe kaskady.
  • Trasa B | Trasa okrężna o długości 4 km (wejście nr 1), czas 3 – 4 godziny. Zobaczysz tu: dwa wodospady – Wielki i Sastavci, Kanion Dolnych Jezior, Jezioro Kozjak. Możliwość rejsu łodzią elektryczną, lub przejazd busami.
  • Trasa C | Trasa okrężna o długości 8 km (wejście nr 1), czas 4 – 6 godzin. Zobaczysz tu: Dolne i Górne Jeziora, wodospady – Veliki Slap, Veliki Prštavac i Mali Prštavac, Jezioro Kozjak. Trasa obejmuje rejs łodzią elektryczną i przejazd busami.
  • Trasa K | Trasa o długości 18,3 km (wejście nr 1), czas 6 – 8 godzin. Zobaczysz tu: kanion Dolnych Jezior, wodospad Vielki Slap, Jezioro Kozjak, wzgórze Stubica, punkt widokowy Tomićevo, Górne Jeziora. Trasa obejmuje rejs łodzią elektryczną.
  • Trasa E | Trasa okrężna o długości 5,1 km (wejście nr 2), czas 2 – 3 godziny. Zobaczysz tu: kaskadę Górnych Jezior, jezioro Kozjak, wodospady Veliki prstavac i Mali prstavac. Trasa obejmuje rejs łodzią elektryczną i przejazd busami.
  • Trasa F | Trasa okrężna o długości 4,6 km (wejściu nr 2), czas 3 – 4 godziny. Zobaczysz tu: Jezioro Kozjak, kaskadę Dolnych Jezior, wodospad Veliki Slap, punkty widokowe. Trasa obejmuje rejs łodzią elektryczną i przejazd busami.
  • Trasa H | Trasa o długości 8,9 km (wejście nr 2), czas 4 – 6 godziny. Zobaczysz tu: Jeziora Górne, Jezioro Kozjak, kanion Jezior Dolnych, wodospad Veliki Slap. Trasa obejmuje rejs łodzią elektryczną i przejazd busami.
  • Trasa K | Trasa o długości 18,3 km (wejście nr 2), czas 6 – 8 godziny. Zobaczysz tu: Jezioro Kozjak, kanion Dolnych Jezior, wodospad Veliki Slap, wzniesienie Stubica, punkt widokowy Tomićevo, Górne Jeziora. Trasa obejmuje rejs łodzią elektryczną.

Jak przygotować się na zwiedzanie Jezior Plitwickich?

Jeziora Plitwickie kuszą zjawiskowym kolorem i przejrzystością wody. Jednak pamiętaj, kąpiel w nich jest zabroniona. W parku nie wolno również schodzić z wytyczonych szlaków. Nie tylko ze względu na dobro przyrody, ale także Twoje. Skały osłabione erozją mogą się kruszyć, zapadać i obsuwać. Lepiej nie ryzykować!

Weź ze sobą wygodne, sportowe buty zapobiegające poślizgnięciom. Przyda Ci się coś na głowę, krem z filtrem, lekki płaszcz przeciwdeszczowy i środek odstraszający owady. Nie zapomnij o napojach, szczególnie w upalne dni. Dobrze też jest mieć coś do wrzucenia na ząb.

Sprawdź też nasz wpis o cenach w Chorwacji