fbpx

Odwiedź Dubrownik i zdobądź “miasto niezdobyte”, klejnot Chorwacji i Królewską Przystań. Malowniczo położony na chorwackim wybrzeżu zachwyci Cię klimatycznymi uliczkami, onieśmieli potężnymi murami miejskimi i na długo zapadnie w pamięć. Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, piękna pogoda, ciepłe morze, smaczna kuchnia i atrakcje na każdym kroku. Czego chcieć więcej?

Gdzie leży Dubrownik? Jak dotrzeć?

Dubrownik, najpiękniejsze miasto Dalmacji, położone jest w południowej części Chorwacji – oddzielonej od reszty kraju terytorium Bośni i Hercegowiny. Odległość miasta od uwielbianej wśród turystów Makarskiej to jedynie około 150 km. Mimo specyficznej lokalizacji Dubrownika, łatwo tu dotrzeć. Jednym z najchętniej wybieranych środków transportu jest autokar lub samochód.

Najkrótsza trasa wiedzie przez Bośnię i Hercegowinę i co najważniejsze, obywatele UE nie muszę mieć ze sobą paszportu. Wjazd do Bośni i Hercegowiny możliwy jest za okazaniem dowodu osobistego. Druga opcja dojazdu do Dubrownika, to przejazd nowo otwartym mostem. Pelješki Most to nowoczesna konstrukcja o długości 2,4 km, łącząca obie części Chorwacji.

Dubrownik zlokalizowany nad Adriatykiem to także jeden z najpopularniejszych portów w Europie. Część odwiedzających miasto to pasażerowie ogromnych statków wycieczkowych. Port znajduje się jedynie 3 km od Starego Miasta. Nieco dalej usytuowane jest miejscowe lotnisko, około 20 km od centrum. Latają tu znane linie lotnicze, takie jak Wizz Air, easyJet, Croatia Airlines czy Lot.

Niepowtarzalne piękno Dubrownika i dostępność licznych środków transportu sprawia, że wizyta w tym miejscu to to punkt obowiązkowy wszystkich wczasów nad Adriatykiem i jedna z najczęściej wybieranych wycieczek fakultatywnych w chorwackich kurortach.

⭐Na wycieczkę do Dubrownika możesz udać się z Makarskiej podczas wakacji w Chorwacji z ST.

Trochę o historii Dubrownika

Swój wyjątkowy charakter Dubrownik zawdzięcza bogatej przeszłości. Miasto zrodziło się z połączenia dwóch osad. Pierwsza z nich, Ragusa, rozwinęła się z założonej tu w VII wieku greckiej wioski rybackiej i zajmowała jedną z przybrzeżnych wysepek. Z czasem po drugiej strony niewielkiego przesmyku – na stałym lądzie osiedlili się Słowianie zakładając Dubrovnik. Współpraca obu nacji układała się nadzwyczaj pomyślnie, dlatego w XII wieku postanowiono scalić dwie osady w jedną i zlikwidować przesmyk.

Dubrownik, jak i całe Bałkany, na przestrzeni dziejów podlegał różnym mocarstwom. Rządziło tu między innymi Bizancjum, Wenecja, Królestwo Węgier czy imperium osmańskie. Jednak fortuna i wpływy Dubrownika, jako ważnego ośrodka handlu, pozwoliły ustanowić na jego obszarze wolną republikę kupiecką – Republikę Raguzy (Republikę Dubrownicką). Złota era miasta przypada na okres między XIII do XVI wiekiem. Wraz z odkryciem Nowego Świata i wytyczeniem nowych szlaków handlowych Dubrownik stracił na gospodarczym znaczeniu.

W kolejnym wiekach miasto przechodziło z rąk do rąk. Po upadku Jugosławii i krwawej wojnie na Bałkanach, w Dubrowniku należącym już do niepodległej Chorwacji, nastały ponownie złote czasy.

Najważniejsze atrakcje Dubrownika – co warto zobaczyć?

Tak jak kiedyś handel, tak teraz turystyka jest motorem napędowym miasta. Dawniej zabytkowe uliczki wypełniał gwar kupców, dziś słowa zachwytu we wszystkich językach. Dubrownik jest jednym z najchętniej odwiedzanych europejskich miast. Potężne mury, staromiejskie zaułki i błękit Adriatyku z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze turystów. A odkąd zabytkowa część miasta zagrała Królewską Przystań w serialowym hicie “Gra o tron”, na punkcie Dubrownika oszalał cały świat.

Stare Miasto w Dubrowniku

Stare Miasto, czyli Stari Grad, wyróżnia średniowieczny układ urbanistyczny i imponujące mury obronne wraz z licznymi basztami, bramami i umocnieniami. Całość wygląda zjawiskowo, nic dziwnego, że została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Zwiedzanie Starego Miasta rozpocznij przekraczając jedną z pięciu bram miejskich. Najpopularniejsza z nich to Pile, która wraz z bramą Peskarija stanowią krańce głównej ulicy Stradun. To właśnie w tym miejscu znajdował się przesmyk zlikwidowany po połączeniu osad. Dawna naturalna granica przekształciła się w tętniący życiem deptak pełen barów, restauracji i klubów

Stare Miasto w Dubrowniku pełne jest architektonicznych perełek. Zwróć uwagę na pietnastowieczne studnie – Wielką i Małą Studnie Onofria. Wśród najważniejszych zabytków można wymienić Klasztor Franciszkanów ze słynną biblioteką, Katedrę Wniebowzięcia NMP, Pałac Rektorów pełniący obecnie funkcje muzealne, wciąż działającą czternastowieczną aptekę (najstarszą na świecie!), Pałac Sponza – urząd celny i Kolumnę Rolanda – znanego bohatera średniowiecznych legend.

Sprawdź też ceny w Chorwacji w restauracjach i sklepach

Spacerując po Dubrowniku nie zapomnij odwiedzić Starego Portu, w końcu to tutaj wszystko się zaczęło. Niegdyś centrum handlu, a teraz jedna z głównych atrakcji turystycznych. To także doskonałe miejsce, żeby zregenerować się po intensywnym zwiedzaniu. Usiądź w jednej z uroczych restauracji i napawaj się pięknem Adriatyku. Nie martw się, tutaj nie zobaczysz wielkich wycieczkowców. Te morskie kolosy mogą wpływać jedynie do portu Gruž.

Będąc w Dubrowniku, warto pojechać też do sąsiedniej Czarnogóry. Blisko granicy znajduje się piękne miasto Kotor i Zatoka Kotorska.

Mury w Dubrowniku

Fenom Starego Miasta w Dubrowniku to przede wszystkim mury obronne, a naprawdę są imponujące. Spoglądając na nie nie ma się ani grama wątpliwości, dlaczego Dubrownik określano mianem “miasta niezdobytego”. Mury zostały sforsowane dopiero na początku XIX wieku przez wojska napoleońskie. Niegdyś oddziały Napoleona, a dziś to turyści objęli we władanie ten wyjątkowy zabytek. Mury obronne Dubrownika to największa atrakcja miasta. Długie na prawie 2 kilometry, wysokie na ponad 20 metrów. Mimo znacznej szerokości (czasem nawet 6 metrów!), jest tu naprawdę tłoczno – dlatego ruch odbywa się tylko w jedną stronę. Na kompleks murów obronnych składają się także baszty, bramy oraz dwa forty zewnętrzne – Lovrijenac i Revelin. Zwiedzając mury zatrzymaj się na dłużej na baszcie Minčeta, skąd rozciąga się niezapomniana panorama.

Plaże w Dubrowniku

Chcesz zmienić perspektywę? W takim razie skocz na łódkę i spójrz na obwarowania miasta od strony morza. W Starym Porcie cumuje wiele niewielkich łodzi oferujących rejsy wzdłuż murów obronnych. A może masz ochotę popływać i poopalać się? Nieopodal staromiejskich zabudowań znajduje się Plaża Banje z widokiem na fortyfikacje Dubrownika oraz wyspę Lokrum. Kolejnym fajnym miejscem na odpoczynek jest Plaża Buža pod samymi murami. Charakteryzuje się betonowymi płytami, zejściem kamiennymi schodkami do wody, ale i jedynym w swoim rodzaju klimatem. Inne znane plaże w okolicy to między innymi Lapad, Copacabana, Cava, Miramar. Jeśli masz więcej czasu wybierz się na rejs na wyspę Lokrum. Tamtejsza Plaża Mrtvo More zachwyca bajkowym krajobrazem.

⭐Jeśli masz chwilę czasu będąc na wakacjach w Chorwacji wybierz się również na rejs na wyspę Hvar i Brać.

Kolejka linowa na wzgórze – czerwone dachy Dubrownika

Kolejną z popularnych atrakcji Dubrownika jest Wzgórze Srd, wysokie na 412 metrów. Zmęczony? Głowa do góry, dojedziesz tu kolejką linową! Nie pożałujesz, rozciąga się stąd wręcz hipnotyzujący widok na morze czerwonych dachówek Dubrownika, Adriatyk i wyspę Lokrum. Na wzniesieniu znajduje się muzeum w dziewiętnastowiecznym Forcie Imperial.

Kiedy jechać do Dubrownika? Pogoda i sezony

Zwiedzanie Dubrownika jest możliwe przez cały rok. Najwięcej turystów decyduje się na przyjazd tu latem. Jednak warto wybrać się tu także wiosną, jesienią a nawet zimą. O każdej porze roku Dubrownik prezentuje się wyjątkowo i jest co tu robić. Jeśli zamierzasz odkrywać tę perłę Adriatyku w szczycie sezonu, uważaj na upały. Nie zapomnij o dobrym filtrze, nakryciu głowy i butelce z wodą. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą w ciągu dnia 11℃. Luty, marzec i kwiecień to odpowiednio 13℃, 15℃ i 18℃. W maju termometry wskazują około 21℃. Czerwiec to już typowo letnia pogoda ze średnią dzienną temperaturą 26℃. Lipiec i sierpień są naprawdę gorące (30℃). Wrzesień gwarantuje odpoczynek po letnim skwarze, ale wciąż jest około 25℃. Od października robi się chłodniej (20℃). Średnia temperatura w listopadzie to 16℃, a w grudniu 13℃.

⭐Dubrownik to jedna z pereł Bałkanów. Jeśli marzy Ci się wycieczka po krajach bałkańskich sprawdź też autokarową wycieczkę objazdową BałkanTrip! W ciągu 10 dni zobaczysz kilka krajów i wiele atrakcji.