fbpx

Być w Czarnogórze i nie zobaczyć Zatoki Kotorskiej to jeden z cięższych podróżniczych grzechów. To wyjątkowe miejsce niezmiennie budzi zachwyt i przyciąga turystów niczym magnes. Nic dziwnego! Zatoka Kotorska to jedna z największych atrakcji tego niewielkiego, bałkańskiego kraju. Błękit wód Adriatyku otoczony z niemal każdej strony wysokimi górami na długo zapadnie Ci w pamięć. Do tego zabytkowe miasteczka z niepowtarzalnym klimatem. Po prostu bajka! W końcu nie bez powodu obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UESCO.

Boka Kotorska – fiord południowej Europy

Zatoka Kotorska położona jest w północnej części czarnogórskiego wybrzeża, niespełna 35 km od uwielbianej przez turystów Riwiery Budva i około 100 km od Podgoricy – stolicy kraju. Zatoka uznawana jest za jedną z piękniejszych na świecie. Swój niepowtarzalny urok zawdzięcza specyficznemu ukształtowaniu terenu, które do złudzenia przypomina norweskie fiordy. “Do złudzenia” to trafne określenie, ponieważ w przeciwieństwie do krajobrazów dalekiej północy, Zatoka Kotorska nie powstała na skutek działalności lodowca. Tutaj Morze Adriatyckie spotkało się z Górami Dynarskimi, zalewając pradawne doliny rzeczne i tworząc akwen o fantazyjnym kształcie.

Boka, czyli usta

W lokalnym nazewnictwie Zatoka Kotorska funkcjonuje jako “boka” – od włoskiego “bocca”, czyli usta. Patrząc na zatokę z góry, być może dostrzeżesz, że zarys jej brzegów przypomina pełne wargi. Nie masz aż tyle wyobraźni? W takim razie zaufaj miejscowym na słowo i ciesz się bajecznymi zakątkami “czarnogórskich ust”. A jest tu co podziwiać. Linia brzegowa liczy ponad 100 km. W obrębie zatoki zlokalizowanych jest kilka zalewów, 9 wysp i dwie cieśniny – w tym cieśnina Verige, która w pewnym momencie zwęża się jedynie do 340 metrów.

Sprawdź ofertę wyjazdów do Czarnogóry i Budvy z ST -> https://st.pl/wyjazd/budva-czarnogora-autokar

Rejs po Boce Kotorskiej

Piękno Boki Kotorskiej najlepiej obserwować z pokładu łodzi. Rejs po zatoce to jedna z najpopularniejszych wycieczek fakultatywnych wśród turystów odwiedzających, którzy przyjeżdżają na wakacje do Czarnogóry. Kołysanie fal, promienie słońca i te widoki…. . Cudo! Co więcej, taka forma zwiedzania umożliwia poznawanie tego niezwykłego miejsca nie tylko z morza, ale i z lądu. Jest to również najszybszy sposób na dotarcie do największych atrakcji zatoki. W trakcie rejsu łodzie cumują w malowniczych miasteczkach, gdzie turyści mogą zejść na ląd i w pełni doświadczyć bogactwa kulturowego regionu.

Widok z góry na Kotor i wycieczkowiec
W porcie Kotoru możesz zobaczyć wielkie wycieczkowce

Co zwiedzać? Atrakcje Zatoki Kotorskiej

Niepowtarzalny charakter Boki Kotorskiej to zasługa nie tylko Matki Natury, ale i działalności człowieka. Pierwsi osadnicy docenili urok regionu już w starożytności. Tak jak większość Bałkanów, obszar ten przechodził z rąk do rąk i co rusz znajdował się pod wpływem różnych imperiów. Ta mozaika kulturowa do dziś jest widoczna w zachowanej architekturze wsi i miasteczek.

Miasteczka Zatoki Kotorskiej

Najczęściej odwiedzaną miejscowością Zatoki Kotorskiej jest otoczony górami Kotor. Uznawany jest za najładniejsze i najlepiej zachowane średniowieczne miasto południowo-wschodniej części Europy. Staromiejskie fortyfikacje, mury obronne, bramy miejskie, świątynie i zabytkowe kamienice robią ogromne wrażenie. Labirynt wąskich uliczek zachęca do długich spacerów i odkrywania detali architektonicznych. Wyraźnie wyczuwalny włoski klimat to spuścizna po Republice Weneckiej, której miejscowość zawdzięcza największy rozkwit. Wśród najciekawszych zabytków Kotoru można wymienić romańską Katedrę św. Tryfona, Cerkiew św. Mikołaja z cennymi ikonami czy liczne pałacyki. Doskonałym punktem widokowym jest twierdza św. Jana na Samotnym Wzgórzu, połączona z murami obronnymi. Aby móc w pełni cieszyć się widokiem czerwonych dachów Kotoru i błękitem Adriatyku, najpierw należy zmierzyć się z 1350 schodami. Wysiłek spory, ale naprawdę warto!

Perast

Perast to kolejne z miasteczek Zatoki Kotorskiej, które koniecznie należy odwiedzić. Ta maleńka miejscowość z jedną ulicą wzdłuż wybrzeża zauroczy Cię barokową architekturą. Zwiedzając Perast warto zwrócić uwagę na pałace i kościoły. Szczególnie wyróżnia się siedemnastowieczny Kościół św. Mikołaja z wysoką na 55 metrów dzwonnicą, idealną do uchwycenia panoramy. Będąc na górze, z pewnością zobaczysz dwie wysepki zlokalizowane tuż u brzegów Perastu. Pierwsza z nich to Wyspa Świętego Jerzego (Sveti Đorđe), zwana także Wyspą Umarłych. Na wyspie znajduje się klasztor benedyktyński św. Jerzego wraz z zabytkowym cmentarzem. Wysepkę można oglądać jedynie z daleka, najlepiej z pokładu łódki, ponieważ nie została udostępniona dla zwiedzających. 

Inaczej jest w przypadku Wyspy Matki Bożej na Skale (Gospa od Škrpjela), która jest jedną z większych atrakcji Zatoki Kotorskiej i celem turystycznych rejsów. O wyjątkowości tej wysepki świadczy historia jej powstania, która nie ma nic wspólnego z procesami geologicznymi. Tam, gdzie dziś znajduje się wyspa, była niegdyś skała. Według podań to właśnie na tej skale rybacy odkryli cudowny obraz Matki Boskiej. Ku czci Maryi Panny miejscowa ludność usypała sztuczną wyspą, na której wybudowano barokowy kościół, w którym umieszczono święty obraz. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, co roku 22 lipca odbywają się barwne uroczystości.

Risan

Interesujesz się starożytnością i antykiem? W takim razie odwiedź Risan. Zobaczysz tu na własne oczy pozostałości z czasów rzymskich. Willa Hypnosa zachwyci Cię dobrze zachowanymi mozaikami z II wieku. A może wolisz coś bardziej współczesnego? Tivat to synonim blichtru i szyku. W luksusowej marinie Porto Montenegro cumują jachty bogaczy. Nie dziwi więc, że w miasteczku można znaleźć butiki najlepszych światowych marek.

Herceg Novi

Jednym z pierwszych przystanków większości rejsów po Boce Kotorskiej jest Miasto Kwiatów, czyli Herceg Novi. Miejscowość położona jest niemalże u wejścia do zatoki, blisko otwartego morza. Panujący tu łagodny, śródziemnomorski klimat sprzyja roślinności. Spacerując po miasteczku co chwila natkniesz się na kolorowe kwiaty, palmy i florystyczne cudeńka. Jednak Herceg Novi to nie tylko imponująca flora, ale również zabytkowa architektura.

Stare Miasto z charakterystyczną – wręcz Disneyowską wieżą zegarową, majestatyczne twierdze (Španjola, Kanli Kula, Forte Mare), prawosławny Monastyr Savina czy liczne cerkwie. Jest tu co zwiedzać! Natomiast kilkukilometrowa promenada z kawiarniami i restauracjami kusi widokami i obietnicą relaksu. Nic dziwnego, że Herceg Novi to jeden z popularniejszych czarnogórskich kurortów.

Zobacz Zatokę Kotorską będąc na wycieczce objazdowej BałkanTrip -> https://st.pl/wyjazd/balkantrip

Widok na Kotor od strony Morza, w tle góry i miasteczko
Widok na Kotor od strony morza

Zatoka Kotorska dla aktywnych – cud natury i nie tylko

Śmiało można stwierdzić, że Zatoka Kotorska to jeden wielki cud natury. Zjawiskowe połączenie gór, morza i błękitu nieba. Postrzępione wybrzeże, laguny, zatoki, skrywane przed tłumem plaże. Jeśli jesteś miłośnikiem zapierających dech w piersi panoram i ruchu na świeżym powietrzu, wybierz się na trekking. Wolisz wodę? Jednym z ciekawszych miejsc akwenu jest… bunkier na łodzie podwodne – wydrążony w skałach półwyspu Luštica. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także Błękitna Grota rozsławiona niezwykłą grą świateł. Dostaniesz się tu tylko od strony morza. Co ciekawe, w grocie można pływać, choć przez tłok nie należy to do najbezpieczniejszych form aktywności. Lepiej wybierz inne miejsce, gdzie możesz swobodnie surfować, nurkować czy beztrosko pluskać się w Adriatyku.

Jadąc do Zatoki Kotorskiej z Polski, możesz przejechać przez Bośnię i Hercegowinę odwiedzając wcześniej również Mostar i Wodospady Kravica.

Plaże Zatoki Kotorskiej

Po intensywnym zwiedzaniu warto się zrelaksować, a jak wiadomo najlepszy relaks to relaks na plaży. Przyjemne warunki do plażowania znajdziesz w okolicy Herceg Novi i w Tivacie. Jedną z piękniejszych plaż jest sąsiadująca z sosnowym lasem piaszczysta Plavi Horizonti w Tivacie. Na uwagę zasługują również: Plaża Belane z licznymi udogodnieniami dla turystów (Tivat), otulona zapachem cyprysów i sosen Plaża Zup (Tivat), Plaża Opatovo u stóp latarni morskiej (Tivat), Plaża Zalo przy twierdzy Forte Mare (Herceg Novi), czy trzystumetrowa kamienista Plaża Zanjice (Herceg Novi). 

Co przywieźć z Kotoru?

Tak jak w całej Czarnogórze, tak i w Zatoce Kotorskiej znajdziesz przepyszne wina, rakiję i domowe oleje. Skorzystaj w pełni ze śródziemnomorskiego klimatu i zaopatrz się w oliwki, figi, przepyszne miody i wszelkie dary natury. Dobrym pomysłem jest także biżuteria od lokalnych twórców oraz wyroby z wełny.

Zatoka Kotorska. Jaka pogoda?

Zatoka Kotorska leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Co więcej, cechuje się największym nasłonecznieniem w całej Czarnogórze. W maju średnia temperatura powietrza w dzień wynosi 23℃. Naprawdę gorąco robi się w czerwcu (28℃), a lipiec i sierpień są wręcz upalne (30 – 31℃). Wraz z nadejściem września temperatura nieco spada i osiąga średnio około 26℃. Wielbicieli pływania ucieszy fakt, że woda w czerwcu nagrzana jest już do 23℃. Najcieplejsza jest w lipcu i sierpniu (26℃). We wrześniu można spodziewać się temperatury wody wynoszącej około 24℃.