W kraju czy za granicą? W górach czy nad morzem? Z rodziną czy ze znajomymi? Nieważne jak planujesz spędzić wakacje, wykorzystasz maksimum możliwości tylko wtedy, gdy odpowiednio się do nich przygotujesz. A my Ci w tym pomożemy! Przedstawiamy szereg rad oraz wskazówek, które pomogą Ci w zaplanowaniu wymarzonego urlopu. Zapoznaj się z nimi, by na wyjeździe już nigdy nie zabrakło Ci czystej bielizny, a opuszczanie pokoju hotelowego nie było Ci straszne. Oto one:
Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego planujesz się udać
Nigdy nie byłeś w Stanach, ale znasz kogoś, kto był? Poproś, by opowiedział Ci to i owo, przejrzyj strony internetowe, zapytaj na forum. Każda informacja pozyskana przed wyruszeniem w podróż minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów po przybyciu na miejsce.
Przepisy
Wystarczy dowód osobisty, czy niezbędny będzie paszport? Jaki jest numer alarmowy w danym kraju? Gdzie za posiadanie zbyt długich włosów można trafić do więzienia? Naprzeciw podstawowym pytaniom wychodzi polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wiele istotnych informacji na temat większości krajów świata znajdziesz pod poniższym linkiem: https://polakzagranica.msz.gov.pl/
Kultura oraz zwyczaje
Państwo to jednak nie tylko suche przepisy, to przede wszystkim jego mieszkańcy oraz ich zwyczaje. Pewnie wiesz już, by we Włoszech nie upominać się o sos do pizzy, że przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty oraz gdzie nie zrobisz zakupów w porze poobiadowej, ponieważ wszyscy sprzedawcy postanowili udać się akurat na krótką drzemkę. Jednak czy wiesz, w którym kraju lepiej nie podawać soli lewą ręką? Gdzie za posiłek należy zapłacić przed jego zjedzeniem? Głowy mieszkańca jakiego kraju lepiej nie próbować dotykać? Poznanie kultury i podstawowych zwyczajów obowiązujących w regionie, do którego się wybierasz, zaoszczędzi Ci wielu nieporozumień i pozwoli cieszyć się udanym, bezstresowym pobytem w zgodzie z lokalną społecznością.
Waluta
Pieniądze to nie wszystko, ale wszystko bez pieniędzy to… wiadomo. Nie po to przez cały rok wrzucałeś do swojej świnki-skarbonki drobniaki, żeby na urlopie liczyć każdy grosz i żałować sobie przyjemności. Wszystko jednak w granicach rozsądku. Określ budżet, jakim dysponujesz i zorientuj się, czy warto wymieniać pieniądze w Polsce czy lepsze kursy oferują kantory na miejscu. Bitcoiny zostaw w domu pod materacem, razem z kartą kredytową.
Język
Buenos dias, amigo! Wie geht’s dir? Est-ceque je peuxvous aider? Przed wyjazdem do innego kraju, obowiązkowo przejdź 3-letni kurs językowy. Albo 3-miesięczny. No dobra, naucz się chociaż kilku podstawowych zwrotów. „Dzień dobry”, „dziękuję”, „do widzenia”. „A na co to komu potrzebne” – zapytasz. Ano zastanów się, czy nigdy nie zdarzyło Ci się spotkać w Polsce obcokrajowca, który z siatką pełną zakupów, łamanym polskim żegnał się z ekspedientką Żabki? Czy mimowolnie na Twojej twarzy nie wymalował się wtedy choćby najmniejszy uśmiech? To po prostu miłe, a będąc miłym, na pewno łatwiej dogadasz się z lokalnymi mieszkańcami. Może nawet uda Ci się wytargować jakąś zniżkę na magnesy?
Miej plan
Dziesiąte zdjęcie z drinkiem w dłoni na Instagramie? Kolejny dzień spędzony na basenowym leżaku? Dwa tygodnie w Egipcie a Ty nie widziałeś nawet Piramid? Niby fajnie, ale może dałoby się wykrzesać odrobinę więcej z pobytu w innym państwie? Turystyka to nie tylko plaża, słońce i wódka z Red Bullem. To także piękno krajobrazów, zabytków kultury oraz historycznych miejsc. Sprawdź przed wyjazdem, co warto zobaczyć w danym kraju. Zorientuj się, czy na miejscu organizowane są jakieś wycieczki grupowe. Nie? Nic straconego, ośrodki turystyczne często pełne są wypożyczalni samochodów. Możesz również skorzystać ze środków transportu publicznego. Mimo wszystko zwiedzanie Cię nie kręci? Jesteś uzależniony od adrenaliny? A może po prostu rozpiera Cię energia i chciałbyś dać jej upust? Skutery wodne, skoki na bungee, paintball, offroad, nurkowanie, parki rozrywki – to tylko jedne z wielu atrakcji, jakie czekają na Ciebie w popularnych ośrodkach. Sam zdecyduj, na co masz ochotę. Jednak nasza rada – nie przesadzaj, zostaw sobie przynajmniej 2-3 dni na relaks. Z wakacji nie powinieneś wracać zmęczony 🙂
Porzuć dietę
Nie ma bardziej szczerej miłości, niż miłość do jedzenia – George Bernard Shaw
Wiemy, że zrzucenie tych 6 kilogramów specjalnie na wakacje, kosztowało Cię dużo wysiłku i mnóstwo wyrzeczeń. Wiemy, że na zdjęciach z wakacji chcesz wyglądać jak modelka na okładce Vogue’a, a przynajmniej Chwili dla Ciebie… Na czas wyjazdu warto jednak sobie trochę odpuścić, szczególnie gdy odwiedzasz kraj słynący z dobrej kuchni. Nikt nie przyrządzi tak cienkiej pizzy, jak Włoch, tak chrupiących sajgonek, jak Wietnamczyk i tak dobrego schabowego, jak Twoja mama. Niektórych potraw po prostu trzeba spróbować w oryginalnej formie, na miejscu, przygotowanych przez rodowitych mieszkańców. Dlatego koniecznie sprawdź przed wyjazdem topowe dania kuchni kraju, do którego się wybierasz i zatrać się w krainie nowych doznań smakowych.
Spakuj tylko niezbędne przedmioty
Saperka, lampa olejna, dmuchany ponton – o ile nie wybierasz się na bezludną wyspę, te rzeczy nie będą Ci raczej potrzebne. Kije golfowe też zostaw w domu. Tę piękną rubinową bluzkę, która pasuje tylko do czarnych spodenek z wyprzedaży i dobrze komponuje się jedynie z nowymi szpilkami, też sobie odpuść. Postaw na uniwersalność, komfort i prostotę. Masz zamiar dużo zwiedzać? Koniecznie zabierz ze sobą jakieś wygodne buty. Większość czasu planujesz spędzić na plaży? Zainwestuj w ładny strój kąpielowy i dobry krem z filtrem. Kosmetyki (w miarę możliwości) przełóż do mniejszych opakowań. Weź jedną bluzę i jedne długie spodnie. Elektronika? Ładowarka do telefonu, słuchawki, ewentualnie power bank. Ogranicz swój bagaż do minimum. Nie zmieściłeś się w jedną, średniej wielkości walizkę? Wypakuj wszystko i spróbuj od nowa, tym razem naprawdę odrzucając rzeczy zbędne. Powodzenia!
Przezorny zawsze ubezpieczony
Większość biur podróży oferuje ubezpieczenie doliczane do podstawowej ceny wyjazdu. Sprawdź jego warunki oraz kwoty i zdecyduj, czy jest dla Ciebie wystarczające. W razie potrzeby dokup opcję premium, bądź zapewnij sobie własne. Większość podstawowych pakietów ubezpieczeń nie obejmuje m.in. ewentualnego zwrotu kosztów w przypadku rezygnacji z wyjazdu czy refundacji kosztów leczenia, gdy pacjent będzie znajdował się pod wpływem alkoholu. Profilaktycznie zaopatrz się również w mini apteczkę. Leki przeciwbólowe, na biegunkę, opatrunki oraz plastry – lepiej, żeby się nie przydały, ale warto mieć ze sobą.
Reasumując
Chyba rozumiecie już, że przygotowanie się do wakacji to coś więcej, niż kompleksowa depilacja, kilka sesji w solarium oraz zakup nowych okularów przeciwsłonecznych. To złożony proces, jednak warto należycie przyłożyć się do każdego jego aspektu, tak by w spokoju i atmosferze błogiego relaksu przeżyć ten długo wyczekiwany urlop. Tysiące kilometrów od codzienności, nerwów i stresu. Tego właśnie życzymy Wam na wszystkich wyjazdach.
#STTEAM
Najnowsze komentarze