fbpx

Słońce, błękit nieba, turkus wody i biel piasku…. . Rozmarzyłeś się? My też, ale głowa do góry! Wcale nie musisz przemierzyć połowy świata i wydać fortuny, by spędzić urlop w egzotycznym kurorcie. Jak to możliwe? Odpowiedź to zachwycający Ksamil, nazywany też europejskimi Karaibami lub albańską Tajlandią.

Ksamil, czyli tropikalny raj w Europie

Ksamil to niewielka miejscowość położona nad Morzem Jońskim, niemal na samym południu Albanii – jedynie około 25 km od grecko-albańskiej granicy. Z tego nadmorskiego miasteczka można zobaczyć obleganą przez turystów grecką wyspę Korfu. Sam Ksamil, tak jak jego grecka sąsiadka, również przyciąga tłumy odwiedzających. To jeden z najpopularniejszych kurortów Riwiery Albańskiej, doceniany nie tylko przez gości z zagranicy, ale i samych Albańczyków. Aby znaleźć się w Ksamilu, mieszkańcy Tirany – stolicy kraju, muszą pokonać jedynie około 280 km. To niezbyt duża odległość dla spragnionych urlopu w rajskiej scenerii. Wizyta w Ksamilu to także jedna z najchętniej wybieranych wycieczek fakultatywnych wśród wypoczywających na Riwierze. Odległość między miasteczkiem, a słynącą z życia nocnego Sarandą to około 14 km.

Ksamil – od PGRu do turystycznej perełki

Ksamil na turystycznej mapie Europy, podobnie jak cała Albania, zagościł stosunkowo niedawno. Wraz z nadejściem komunizmu region odseparował się od świata i prędzej można było tu spotkać wojskowych, niż plażowiczów. O jego militarnej przeszłości przypominają liczne bunkry. Rozwój osadnictwa w Ksamilu związany był z powstaniem w okolicy państwowego gospodarstwa owocowego. Osada rolnicza Ksamil, jako złote dziecko komunizmu, była oczkiem w głowie reżimu. Wybudowano tu bloki mieszkalne oraz stworzoną całą niezbędną infrastrukturę. Chociaż z pewnością produkowane w dawnym PGR cytrusy i oliwki były pyszne, cieszy nas, że ten malowniczy zakątek jest już dostępny dla turystów.

Sprawdź ofertę wyjazdów do Albanii z ST!

Drinki z palemką, plaże i inne atrakcje Ksamilu

Nie bez powodu Ksamil nazywany jest perłą Riwiery Albańskiej. Głównym atutem miejscowości są jej plaże przywodzące na myśl tropiki oraz przybrzeżne, porośnięte roślinnością wysepki. Plaże w Ksamilu ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, dlatego mimo dużego ruchu turystycznego, można znaleźć zaciszne i przyjemne miejsce do pływania i opalania. Najpopularniejszą plażą kurortu, jak i całej Albanii, jest Ksamil Beach z pięknymi widokami i aksamitnym piaskiem. Bogate zaplecze turystyczne zaspokoi niemal wszystkie potrzeby plażowiczów. Kolejnymi chętnie odwiedzanymi plażami są piaszczyste Paradise Beach i Bora Bora Beach. Na zachód od Paradise Beach znajdziesz Lori Beach, niewielką plaże z piaskiem i drobnymi kamyczkami. Jedną z najmniej obleganych plaż jest kamienista Augusto Beach z przejrzystą wodą. Poza granicami kurortu znajdują się również warte uwagi plaże – położona naprzeciwko Korfu Pema e Thatë, żwirowo-piaszczysta Pasqyra Beach, sąsiadują z klifem Pulëbardha Beach oraz Manastir Beach tuż przy wzgórzu z klasztorem.

Chcesz spędzić tydzień na tych pięknych plażach? Zobacz ofertę wakacji w Sarandzie! -> https://st.pl/wyjazd/saranda-albania-autokar

Nie tylko plażowanie w Ksamil – Sporty wodne

Ksamil wraz z jego wysepkami jest doskonały nie tylko dla miłośników relaksu na plaży, ale także dla amatorów sportów wodnych. Morze Jońskie w okolicy kurortu jest ciepłe i przejrzyste. Nadaje się doskonale do snorkelingu i klasycznego nurkowania. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki łódką na wysepki, gdzie można opalać się i pływać w turkusowych wodach. Inny sposób, by dostać się do odciętych od lądu klimatycznych miejscówek, to skorzystanie z rowerków wodnych i kajaków oferowanych w wypożyczalniach.

Spacerkiem i tanecznym krokiem po miasteczku

Liczysz kroki? W takim razie połącz przyjemne z pożytecznym i wybierz się na spacer po promenadzie w Ksamilu. To ulubione miejsce przechadzek mieszkańców, które popołudniami wypełnia się kramami.

Ksamil obfituje także w liczne restauracje, gdzie możesz posmakować albańskiej kuchni, bary z lokalnymi trunkami oraz kluby muzyczne i dyskoteki. Niech Cię nie zdziwi, że czasem z głośników popłyną polskie przeboje. To ukłon wobec polskich turystów, którzy tłumnie odwiedzają kurort.

Jeśli cenisz dobrą kuchnią, nieziemskie widoki i nie boisz się trochę powspinać, odwiedź Jimmy Blue Eyes Bar Restorant. Doprowadzi Cię tu zagadkowy tunel wydrążony w skale a rozciągająca się stąd panorama na wybrzeże i jezioro zapiera dech w piersiach.

Nadal zastanawiasz się nad wakacjami w Albanii? Zobacz nasz film z Sarandy i pięknego Ksamil:

Najlepsze wakacje w Albanii – Saranda i Ksamil

Rzut beretem, czyli czas zwiedzać okolicę Ksamilu

Nieopodal rajskiego Ksamilu znajduje się kolejna albańska perełka. Butrint to starożytne miasto portowe, którego ruiny zachowały się do czasów obecnych. O jego wyjątkowości świadczy wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Nazywane “albańskimi Pompejami’ przyciąga turystów, naukowców i wielbicieli przeszłości. Zobaczysz tu między innymi pozostałości po rzymskich łaźniach, agorze, baptysterium i Świątyni Asklepiosa. Z wypiekami na twarzy czytałeś “Iliadę” i “Odyseję”? W takim razie z pewnością zaciekawi Cię, że według podań miasto założyli Trojańczycy, po przegranej wojnie o zjawiskową Helenę.

Kolejny punkt obowiązkowy dla wypoczywających w Ksamilu to wycieczka do Błękitnego Oka. Brzmi tajemniczo? To górskie źródło o szacunkowej głębokości około 50 metrów. Tylko pamiętaj, woda wybijająca wprost z głębi ziemi jest naprawdę zimna.

A co powiesz na rejs do Grecji? Na pobliską wyspę Korfu kursuje regularnie prom. Możesz także wskoczyć na pokład cumujących przy nabrzeżu łódek, których kapitanowie oferują przewóz na trasie Ksamil – Korfu.

Co zjeść w Ksamilu, a co przywieźć na pamiątkę?

Szukasz wyjątkowej pamiątki z Ksamilu? Jeśli dopisze Ci szczęście i będziesz tu w środę, koniecznie skieruj swoje kroki na Ksamil Village Market. To tutaj znajdziesz wysokiej jakości produkty, ale przede wszystkim odkryjesz prawdziwą albańską duszę. Lokalni rzemieślnicy i rękodzielnicy sprzedają tu ręcznie robioną ceramikę i tradycyjne ubrania. Skosztujesz tu także przysmaków, z których słynie okolica. Miody, oliwa z oliwek, cytrusy, najlepsze owoce morza. Pycha!

Zostając przy temacie owoców morza, nie zapomnij, że pobliskie Jezioro Butrinckie i jego słodko-słone wody słyną z hodowli najwyższej klasy małż. Musisz je spróbować! W restauracjach skuś się także na përshesh, czyli typowo albańskie danie mięsno-warzywne oraz pulë me spec z kurczakiem i papryką.

Jakiej pogody spodziewać się w Ksamilu?

Ksamil, jak na prawdziwy raj przystało, słynie z wyśmienitej pogody. Średnia dzienna temperatura w maju wynosi około 20℃, zaś w czerwcu 24℃. W ścisłym sezonie jest tu naprawdę gorąco. W ciągu dnia w lipcu i sierpniu słupki termometrów wskazują 28℃. We wrześniu powoli robi się chłodniej, ale wciąż temperatura osiąga 25℃. Morze Jońskie w Ksamilu i jego okolicach jest przyjemnie ciepłe już w maju (21℃). W czerwcu woda ma już 25℃. Najbardziej nagrzana jest w lipcu oraz sierpniu – odpowiednio 28℃ i 30℃. Co ciekawe, we wrześniu woda jest cieplejsza niż otoczenie, bo nagrzana jest do około 27℃.