fbpx

Hvar i Brač, położone blisko brzegów Makarskiej, to jedne z piękniejszych wysp Adriatyku. Zapach lawendy, rajskie plaże, biżuteria z marmuru, koronki z agawy… . Tutejsze atrakcje  można wymieniać długo. Nic dziwnego, że rejs na Hvar i Brač to jedna z najpopularniejszych wycieczek fakultatywnych wśród turystów wypoczywających na chorwackiej Riwierze.

Wyspa Hvar – atrakcje, co robić na wyspie?

Wyspa Hvar – długa, wąska i górzysta – charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową. Strome klify, żwirowe i piaszczyste plaże oraz skalne zatoczki – tu wszystkiego jest pod dostatkiem. Plaże otoczone zielenią sosnowych lasów i lazurem morza zachęcają do opalania, pływania, nurkowania i błogiego relaksu. Najbardziej cenione to m.in. Malo Zaraće, Dubovica, Jagodna czy Maslinica.

Wyspa Hvar uznawana jest za najbardziej słoneczną część całej Chorwacji. Słońce i łagodny śródziemnomorski klimat sprzyjają uprawie winorośli, oliwek, fig i rozmarynu. Rośnie tu makia oraz agawy. Znakiem rozpoznawczym wyspy są pola lawendy, której zapach unosi się w powietrzu. 

Krajobraz kulturowy Hvaru został wpisany na listę Unesco. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, położone w jej południowo-zachodniej części. Miasteczko Hvar niegdyś założone przez Wenecjan, dziś przyciąga turystów i artystów. Jego sercem jest plac miejski Trg sv. Stjepana. Tuż przy nim znajduje się katedra świętego Szczepana oraz wenecki Arsenał. W budynku Arsenału mieści się najstarszy w Europie teatr miejski. Nie lada atrakcją jest twierdza Španjola, z której rozpościera się niezapomniany widok na miasto oraz rajsko zielone Wyspy Piekielne. Inne ciekawe miejscowości to Jelsa, Stari Grad czy Vrboska.

Dopisało Ci szczęście i właśnie wypoczywasz na “lawendowej wyspie”? Nie zapomnij o pamiątkach! Z Hvaru warto przywieźć nie tylko woreczki z suszonymi kwiatami lawendy czy olejki lawendowe (co za zapach!), ale także miód lawendowy, oliwę z oliwek, wina z lokalnych winnic oraz słynne naczynia i koronki z agawy.

⭐Na rejs na wyspę Hvar i Brać możesz udać się z Makarskiej podczas wakacji w Chorwacji z ST.

Wyspa Brač – atrakcje, co robić na wyspie?

Nieopodal Hvaru zlokalizowana jest kolejna chorwacka perełka, Wyspa Brač. Ta największa wśród wysp Dalmacji oddalona jest jedynie o kilkanaście kilometrów od stałego lądu. Na Brač regularnie kursują promy z Makarskiej. Tutejsza plaża – Zlatni Rat, czyli Złoty Róg uznawana jest za najpiękniejszą w kraju. Usypana z drobnych kamyczków zajmuje wąski cypel. Okolice Złotego Rogu przyciągają miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Wśród popularnych plaż można wymienić również Martinice, Muravice, Lovrečine oraz te w okolicy miejscowości Supetar.

Wąska uliczka miasta Hvar ozdobiona kwiatami i marmurowym chodnikiem
Wyspy Brać i Hvar to nie tylko piękne plaże, ale również klimatyczne uliczki nadmorskich miejscowości.

Po odpoczynku w bajkowych zatoczkach, pora trochę pozwiedzać. W Brač pełno urokliwych miejscowości, takich jak Splitska, Supetar, Bol, Pućiśća czy najstarsza na wyspie osada Škrip. Do największych atrakcji wyspy należy Pustelnia Blaca – ulokowane na urwisku dawne miejsce schronienia mnichów, klasztor dominikanów w Bol, Kościół Chrystusa Króla z białego kamienia oraz starożytny kamieniołom w Selce, najwyższy szczyt wysp Dalmacji – Vidova Gora, a także Jaskinia Smoka.

Sprawdź też nasz artykuł o cenach w Chorwacji

Wyspa Hvar zyskała światową sławę nie tylko ze względu na zniewalające krajobrazy, ale i biały marmur – wydobywany tu od czasów starożytnych. Czy wiesz, że z miejscowego kamienia został wybudowany Biały Dom w Waszyngtonie i Wiedeńska Opera? To właśnie tutaj zlokalizowana jest jedyna w Chorwacji szkoła rzeźby w kamieniu. Dlatego z Brač koniecznie przywieź ozdoby wykonane z białego marmuru. Na straganach i w sklepach z pamiątkami znajdziesz biżuterię, breloki, wazony i inne cacuszka. Będąc tu warto też kupić lokalne wina, oliwę i sery.

⭐Będąc w Chorwacji nie możesz również zapomnieć o wycieczce do Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Jaka pogoda na Wyspach Hvar i Brač?

Pogoda na Wyspach Hvar i Brač charakteryzuje się wysokimi temperaturami i mnóstwem słonecznych godzin. W maju termometry wskazują już około 23℃. Czerwiec jest bardzo ciepły z temperaturą powietrza 27℃, a wody 21℃. Pełnia lata, czyli lipiec i sierpień to 30℃ w dzień, a morze nagrzane jest do 23℃. We wrześniu dalej panuje przyjemna aura, z temperaturą powietrza 26℃, a wody 22℃.