fbpx

Wprowadzenie Euro i jego wpływ na Twój portfel

Od 1. stycznia 2023 Chorwacja przystąpiła do strefy euro. Wielu obawiało się, że spowoduje to znaczący wzrost cen produktów i usług. Czy rzeczywiście tak się stało? Jaki wpływ ma zmiana waluty na realne koszty ponoszone podczas pobytu w Chorwacji? kto zyska, a kto straci na zmianie waluty? 

Czy Euro zmieniło zasady gry? Wpływ euro na ceny w Chorwacji

Wprowadzenie euro w Chorwacji było podyktowane wieloma czynnikami. Jednym z najważniejszych był rozwój turystyki i ułatwienia, które niesie ze sobą brak konieczności przewalutowywania. Turystyka jest jednym z najważniejszych źródeł PKB w Chorwacji, a znaczącą liczbę turystów stanowią obywatele pochodzący z krajów posługujących się euro od lat np. Niemcy, Austriacy czy Słowacy. Dlatego też wprowadzenie euro do powszechnego obiegu powinno ułatwić rozliczenia w tej ważnej gałęzi gospodarki. 

Dotychczas również obywatele innych krajów, w tym także Polacy, przed przyjazdem do Chorwacji musieli zastanawiać się jaką walutę zabrać – euro czy kuny. Obecnie ten dylemat przestaje istnieć. Nie ma również konieczności dokładnego wyliczania ile gotówki zabrać. Euro jest powszechnie używane na całym świecie, dlatego nawet jeśli jakaś kwota zostanie nam po wyjeździe do Chorwacji jej wydanie nie będzie stanowiło problemu. Również sprzedaż euro w dowolnej kwocie jest bardzo łatwe. 

Sprawdź wszystkie oferty wyjazdów do Chorwacji z ST -> https://st.pl/wyjazdy/chorwacja

chorwacka pasta w restauracji cena około 13 euro

Co możesz kupić za 10 Euro w Chorwacji?

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że Chorwacja jest tanim krajem, jednak wraz z rozwojem turystyki i wzrostem popularności tego kierunku również ceny na miejscu wzrosły. W 2023 roku w Chorwacji wszystkie ceny będą podawane zarówno w euro jak i w kunach. Przelicznik jest stały 1 euro = ok 7,5 kuny. Ma to na celu zapobieżenie niewłaściwym praktykom i sztucznemu zawyżaniu cen.

Za 10 euro raczej nie kupimy pełnego obiadu w dobrej restauracji, możemy jednak liczyć na: 

 • pizzę typu Margherita od 9-12 euro
 • 2 porcje zupy pomidorowej – ok. 5 euro za porcję  
 • sałatkę szopską – ok. 6 euro za porcję
 • piwo – od 5 euro w górę
 • sałatkę Cezar – od ok. 10 euro

Podane powyżej przykłady to ceny ze skromniejszych barów i pizzerii w miejscowościach turystycznych np. spędzając wakacje w Makarskiej. Wybierając bardziej luksusowe miejsca, bądź restauracje przy najważniejszych atrakcjach musicie liczyć się z wyższymi cenami (np. w czasie wycieczki i zwiedzania Dubrownika). Na szczęście nadal można znaleźć wiele miejsc, w których za 10 euro uda się już coś zjeść. 

Tani czy drogi raj? Zestawienie cen w Chorwacji w 2023

To że Chorwacja jest piękna nikomu nie trzeba tłumaczyć. Wystarczy raz tam pojechać, by na zawsze zakochać się w tych oszałamiających widokach. Niestety coraz więcej osób zwraca uwagę na rosnące z roku na rok ceny. Jadąc do Chorwacji warto wcześniej zarezerwować wakacje np. kupując wyjazd w ofercie First Minute. Również ceny posiłków w barach i restauracjach nie należą już do najniższych. Koszt obiadu z napojem to zwykle około 20 euro. Chcąc zjeść owoce morza lub tzw. drugie danie w nadmorskiej restauracji trzeba mieć na uwadze, że cena może być znacząco wyższa. Nie oznacza to jednak, że Chorwacja odbiega cenowo od innych europejskich kurortów. 

Kulinarne przygody w Chorwacji: Jak smakuje Twój portfel?

Kuchnia chorwacka słynie z różnorodnych smaków. Znajdziecie tu zarówno wyśmienite owoce morza, pyszne grillowane mięsa jak i szeroki wybór owoców i warzyw. To wszystko doprawione duża ilością oliwy i przypraw. Kuchnia jest jednym z powodów, dla których wiele osób co roku wraca do Chorwacji. Jeśli dodamy do tego wspaniałe okoliczności przyrody jak Jeziora Plitwickie czy Biokovo i dużą dawkę słońca zyskujemy doskonały przepis na udane wakacje. 

Gastronomiczne szaleństwo: Ile kosztuje obiad w Chorwacji w 2023?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Sporo zależy od standardu i lokalizacji miejsca, w którym planujemy zjeść posiłek. Tu, podobnie jak w innych miejscach na świecie, obowiązuje zasada “im bliżej atrakcji turystycznych tym drożej. Często wystarczy odejść kilkaset metrów od głównej ulicy najładniejszych miasteczek w Chorwacji, by ceny były znacząco niższe. Za posiłki w Makarskiej zapłacimy: 

 • makaron z dodatkami – od ok. 12 euro w górę 
 • świeża ryba z dodatkami – 25 euro w górę
 • mięso + frytki i surówka – ok. 15 euro
 • zupa pomidorowa – od ok. 4 euro
 • zupa rybna – ok. 6 euro

Na nieco niższe ceny możecie liczyć w barach typu fast food:

 • burger z dodatkami – ok. 12 euro
 • pizza 10-15 euro
 • burek (placek z cista filio nadziewany mięsem lub serem) od 1 euro. 

Nie wszyscy wiedzą, że Chorwacja to również kra wyśmienitych wyrobów piekarniczych. W wielu miejscach piekarnie działają całodobowo i o każdej porze dnia można kupić w nich wyśmienite produkty. Wśród nich różnorodne drożdżówki ze słonym nadzieniem. Ich ceny zaczynają się od około 1 euro. To doskonały pomysł na przekąskę w ciągu dnia lub drugie śniadanie. 

Cena piwa, rakiji i Innych lokalnych specjałów

Mężczyzna pije wino w Chorwacji w restauracji
Czy Paweł zamienił wodę na chorwackie wino?

Na urlopie zawsze warto poznać także lokalne trunki. Chorwaci mogą pochwalić się bardzo dobrej jakości piwem, winem i rakiją. Cena piwa w Chorwacji w sklepie wynosi około 1,5 euro za puszkę. To samo piwo w barze będzie kosztować około 4,5 euro. Ceny wina w sklepie zaczynają się od kilku euro za butelkę. Szukając dobrej jakości trunków warto odwiedzić jedną z lokalnych winnic. Tu ceny zwykle zaczynają się od około 7 euro za butelkę, jednak przy okazji zakupów możemy liczyć na degustację, a wizyta w takim miejscu to również bardzo ciekawe przeżycie. Kieliszek wina do kolacji czy obiadu to zwykle koszt około 2,5 euro

Będąc w Chorwacji koniecznie należy spróbować lokalnej rakiji. W Chorwacji można spotkać jej wiele odmian. o ile czysta rakija to wysokoprocentowy alkohol, który nie każdemu będzie smakować o tyle w owocowej rakiji można się zatracić. Dużą popularnością cieszy się rakija mandarynkowa czy wiśniowa. Cena butelki u lokalnego gospodarza to zwykle kilka do kilkunastu euro. W sklepie będzie nieco drożej.  

Na naszym blogu przeczytasz więcej o chorwackiej Rakiji.

Jedzenie w sklepach – Co, gdzie i za ile?

Jak już wyżej wspominaliśmy, przez cały 2023 rok obowiązuje podawanie cen zarówno w euro jak i w kunach. Ma to na celu uniknięcie zawyżania cen, szczególnie podstawowych produktów. Najkorzystniejsze ceny, podobnie jak w Polsce, można spotkać w dużych supermarketach. To właśnie tu robią zakupy także lokalni mieszkańcy. Po świeże owoce i warzywa warto wybrać się na miejscowy bazar. Ceny podstawowych produktów są nieco wyższe od tych w Polsce. Dla przykładu: 

 • 25 torebek herbaty – ok 1 euro
 • 250 g żółtego sera (paczka) ok. 6 euro)
 • bochenek chleba – ok. 1 euro
 • 10 jajek rozmiar L – ok. 3 euro
 • 1l sok pomarańczowy ok. 1 euro
 • 400g schabu – ok 2,5 euro
 • jogurt naturalny – ok. 1,5 euro

ceny w lokalnych sklepach mogą być nieco wyższe. 

Podróżowanie po Chorwacji: Jaki jest koszt paliwa i autostrad

W drogę! Aktualne Ceny Paliwa w Chorwacji

Ceny paliwa w Chorwacji, podobnie jak na całym świecie są dynamiczne i zależą od sytuacji na rynkach światowych. W maju 2023 litr diesla  kosztował 1,4 euro. Cena 95 była taka sama. W miejscowościach turystycznych i na autostradach cena paliwa może być wyższa nawet o kilkadziesiąt eurocentów. 

Prędkość ma swoją cenę: Ile kosztują autostrady w Chorwacji?

W Chorwacji nie ma systemu winiet, a co za tym idzie opłaty za autostrady uiszcza się na bramkach. Można za nie płacić w euro lub kunach (do końca 2023 roku). Istnieje możliwość płatności zarówno karta jak i gotówka. Koszt przejazdu jednego odcinka autostrady to od kilku do kilkunastu euro. 

Jadąc do Chorwacji samochodem należy również pamiętać o zakupie winiet w krajach tranzytowych. System winiet obowiązuje zarówno w Czechach, na Słowacji Węgrzech jak i w Słowenii. Przed wyjazdem warto porównać obowiązujące stawki. czasami opłaca się wykupić winietę na dłuższy okres, tak by móc z niej skorzystać również w drodze powrotnej.  

Dlatego biorąc pod uwagę koszty, średnie spalanie Twojego samochodu, skalkuluj dobrze czy taniej będzie pojechać do Chorwacji samochodem, czy może wybrać opcję wyjazdu do Makarskiej autokarem lub przelot samolotem do jednego z chorwackich miast (Split, Zadar, Dubrownik).