fbpx

Bułgaria, słynąca z pięknych plaż i ciepłego Morza Czarnego, obfituje w wiele atrakcji. Opuść na chwilę gwarne Złote Piaski i odkryj skarby bułgarskiego wybrzeża. Bajkowy ogród botaniczny, czerwone klify, stada delfinów, zabytki i zapierające dech krajobrazy. Wycieczka do Bałcziku i na Przylądek Kaliakria na długo zapadnie Ci w pamięć. A zrobione tu zdjęcia podbiją Instagram!

Bałczik – piękne miasteczko nad Morzem Czarnym

Bałczik to jedno z najstarszych bułgarskich miast. Nazywane jest czasem “Białym Miastem”, ze względu na malownicze położenie na wapiennych skałach. Ta nadmorska, spokojna miejscowość oddalona jest jedynie o niecałe 24 km od tętniącego życiem kurortu Złote Piaski. Jeśli szukasz chwili odpoczynku od imprezowego szaleństwa, to koniecznie odwiedź to królewskie miasteczko.

Dlaczego królewskie? Największa atrakcja Bałcziku to dawna letnia rezydencja rumuńskiej królowej Marii. Dzisiaj pałacyk i okalający go ogród botaniczny tłumnie odwiedzają turyści. Powierzchnia ogrodu liczy 6,5 hektara. Został zaprojektowany na wzór labiryntu. Dobrze jest tu się zgubić, by w pełni móc przyjrzeć się gatunkom roślin i ciekawej architekturze. Zwiedzając go zobaczysz udaną mieszankę stylów – orientalnego, chrześcijańskiego czy antycznego. Zdobią go liczne kamienne dekoracje, a także strumyki a nawet wodospad. Ogród w Bałcziku słynie z jednego z największych na świecie zbioru kaktusów.

Chcesz trochę pospacerować? Promenada w Bałcziku to jedno z ulubionych miejsc turystów. Szeroka, zadbana, idealna na relaksujący spacer. Liczne kafejki i restauracje serwują tu lokalne specjały. Usiądź przy stoliku i ciesz się widokiem Morza Czarnego. A może masz ochotę popływać i poopalać się? Plaże w Bałcziku są wąskie, ale czyste i piaszczyste.

Sprawdź ofertę wakacji w Bułgarii z ST i pojedź na wycieczkę do Bałcziku.

Kaliakra – niezwykły przylądek w Bułgarii

Majestatyczny i owiany legendami Przylądek Kaliakria to wyjątkowe miejsce na mapie Bułgarii. Zlokalizowany w północnej części bułgarskiego wybrzeża, około 60 kilometrów od Złotych Piasków, zachwyca a zarazem onieśmiela wysokimi na nawet 70 metrów klifami.

Wąski i długi na niemal dwa kilometry cypel obfituje w jaskinie, skalne nisze i ciekawe zabytki. Do dziś zachowały się między innymi pozostałości warowni wraz z charakterystyczną, kamienną bramą oraz malownicza kaplica św. Mikołaja. Na uwagę zasługuje biały pomnik40 dziewic”. Według podań bułgarskie dziewczęta odebrały sobie życie skacząc z klifu, by uciec przed turecką niewolą. Podobno tutejsze skały zawdzięczają swoja czerwoną barwę właśnie tej ofierze.

Półwysep Kaliakria to także rezerwat przyrody. Występują tu rzadkie gatunki roślin. To również raj dla ptaków, które gniazdują na skalnych, pionowych ścianach. Wybierając się do Kaliakri nie zapomnij lornetki. Przyda Ci się nie tylko do obserwacji ptactwa, ale także delfinów! Te sympatyczne, morskie ssaki – ku radości turystów – często pojawiają się w okolicznych wodach. Od tylu wrażeń z pewnością zgłodniałeś. Może zjesz coś w klimatycznej restauracji zlokalizowanej w jednej z tutejszych jaskiń?

⭐Co jeszcze zobaczyć będąc na wakacjach w Bułgarii? Przeczytaj nasz artykuł o zwiedzaniu Nessebaru.